Gjestekunstnere ved Troms fylkeskultursenter
2019
• "Video and sound art, and experimental film in the Barents region" (pilot project): Lidia Giaznova (RUS)
• Eszter Szakács, Richard Herron, Sara Greavu, Tatiana Lozano, i samarbeid med Curatorial Practice, The Art Academy – Department of Contemporary Art Faculty of Fine Art, Music and Design University of Bergen
• Michelle-Marie Letelier (Chile/Berlin, GER)
• Polar Film Lab: Nan Wang (NL)
• "Video and sound art, and experimental film in the Barents region" (pilot project): Antonio Castles (CO/GER), i samarbeid med Polar Film Lab (Tromsø)
• Siri Borge (Stavanger), i samarbeid med Kunstkvarteret Lofoten
• Mariko ASAI (JP), i samarbeid med Galleri Fjærstein (Manndalen) •
• NORDISK-BALTISK AIR: Katti Koskinen (FIN) and Sini Havukainen (FIN), i samarbeid med Open Out Festival
• PRIMA INK (TBA)
2018
• NORDISK-BALTISK AIR: Maarit Utriainen (FIN), i samarbeid med RadArt
• NORDISK-BALTISK AIR: Freyja Eilif Helgudottir (IS), i samarbeid med Kurant visningsrom
• NORDISK-BALTISK AIR: Paul Paper (LIT), i samarbeid med MONDO Books
• NORDISK-BALTISK AIR: Tuija Asta Järvenpää (FIN, i samarbeid med Small Projects Gallery
• TRANSFER NORTH/Transfer Barents: Elektroteatr -Oleg Samoylov og Mariya Biryukova (RUS)
• TRANSFER NORTH/Transfer Barents: Cyland Media ArtLab- Elena Gubanova, Sergey Komarov, Alexey Grachev (RUS),
• PRIMA INK Residency: Heloïse Audy (CAN)
• POLAR FILM LAB Residency: Antonio Castles (COL/GER)
• Cal Harben (CAN/DK) og Margrethe Pettersen (NOR), i samarbeid med Tromsø kunstforening
• Jonathan S. Igharas (CAN/USA)
• Inga Gruzdeva (RUS)
• Atelier Noua-Marianne Bjørnmyr og Dan Mariner, Bodø (NOR)
• Fangling HUANG (China), i samarbeid med TIFF- Tromsø Internasjonale Filmfestival
• Søssa Jørgensen og Geir Tore Holm, i samarbeid med Tromsø kunstforening
• Biung Ismahasan (TW/UK), i samarbeid med OCA Ofice for Contemporary Art Norway
• Tor Jørgen Van Eijk (NOR), samarbeid med Tromsø kunstforening
2017
• NORDISK-BALTISK AIR: Anu Vahtra (EST), i samarbeid med Tromsø kunstforening
• NORDISK-BALTISK AIR: Jurga Daubaraitė and Jonas Žukauskas (LT), i samarbeid med Small Projects Gallery
• TRANSFER NORTH Curator Exchange program – Fridaymilk: Zhanna Guzenko & Oleg Khadartsev (RUS)
• TRANSFER NORTH CURATOR AND CRITICAL WRITING RESIDENCIES: Vytautas Michelkevičius (LT)
• Franzisca Siegrist (CH/ESP)
• Beate Persdotter Løken (SE)
• Taje Tross (EST)
• Al Paldrok (EST)
• TRANSFER NORTH CURATOR AND CRITICAL WRITING RESIDENCIES: Liva Dudareva (LT)
• Jason Singh (UK) /samarbeid med TIFF-Tromsø Internasjonale Filmfestival/Stumfilmdager
• NORDISK-BALTISK AIR: Jaanus Samma (EST), i samarbeid med Tromsø kunstforening
• NORDISK-BALTISK AIR: Linnea Henriksson (SE), i samarbeid med Galleri Syster (Luleå)
• Anastasia Vepreva & Roman Osminkin (RUS), samarbeid med UiT, Russlandsstudier og Cornelius Stiefenhofer
• Gjestekritikerprogram: Ketil Nergaard, Norsk Kunstårbok
2016
• HIGH NORTH: Declan Clarke (UK)
• NORDISK-BALTISK AIR: Stina Kajaso (SE), i samarbeid med Kurant
• TRANSFER NORTH Curator Exchange program: Elin-Alexandra Sundström, Galleri Syster (SE)
• Rachel Dagnall, kuratorresidens i samarbeid med Unge Kunstneres Samfund
• Dark Ecology – Hilde Methi (NOR), Guro Vrålstad (NOR) og Annette Wolfsberger | Sonic Acts (NL)
• NORDISK-BALTISK AIR: Maria Oiva (FIN), i samarbeid med RadArt
• Edvine Larssen (NOR)
• PRIMA INK Residency: Audrée Demers-Roberge og Tammy Ratcliff (CAN)
• NORDISK-BALTISK AIR: Ott Metusala (LAT), i samarbeid med Insomnia
• Keramikksymposium: Grethe Winther-Svendsen (NOR)
• Polar Film Lab residency: Dianna Barrie & Richard Tuohy (AUS)
• Alberto Altés (SE), i samarbeid med Tromsø Academy of Landscape and Territorial Studies
• AIR BARENTS 2016 : Dmitry Kozlov (RUS)
2015
- Synnøve Persen (NOR)
- Ayreen Anastas & Rene Gabri & Ben Morea (US), i samarbeid med Office for Contemporary Art Norway (OCA)
- Grethe Winther-Svendsen (NOR)
- Hélène Latulippe (CAN), i samarbeid med PRIMA INK
- HIGH NORTH: Terry Smith (UK)
- HIGH NORTH: Declan Clarke (UK)
- AIR BARENTS: TOK curators (RUS)
- AIR BARENTS: Maria Valeeva (RUS), i samarbeid med RadArt
- AIR BARENTS: Anastasia Vepreva (RUS)
- AIR BARENTS: Konstantin Baidakov (RUS)
- NORDISK-BALTISK AIR: Stina Kajaso (SE), i samarbeid med Kurant
2014
- Elina Sipilä (FIN)
- Antti Haase (FIN), i samarbeid med JAB film
- Hilde Methi (NOR)
- Magnus Thorén (SE), i samarbeid med Tromsø kunstforening
- Tommy Olsson (NOR)
- Ivan Galuzin (NOR/RUS)
- Jan Steinum og Clare Thornton (NO/UK), i samarbeid med Kurant
- Stein Erik Wouthi (NOR)
- Beate Rathmayr (AT), i samarbeid med Pikene på broen
- HIGH NORTH: Terry Smith (UK)
NORDISK-BALTISK AIR:
- Merike Estna (EST), i samarbeid med Small Projects
- Kaja Kann (EST), i samarbeid med RadArt
- Kirsten Astrup (DK), i samarbeid med Kurant
- Sara Riel (IS), i samarbeid med Tromsø kunstforening
AIR BARENTS:
- Alena Sevastianova (RUS)
- Cornelius Stiefenhofer (GER/RUS)
- Inga Gruzdeva (RUS)
- Oleg Samoilov (RUS)
2013
- Petter Solberg (NOR)
- Eva Nyberg (SE)
- Ekaterina Yarunova (RUS)
- Nikolay Oleynikov (RUS)
NORDISK-BALTISK AIR:
- Magnus Monfeldt (SE), i samarbeid med Kurant
- Helena Jónsdóttir (IS), i samarbeid med RadArt
- Minna Rainio og Mark Roberts (FIN), i samarbeid med Tromsø kunstforening
- Krõõt Juurak (EST), i samarbeid med Small Projects
- HIGH NORTH: Aileen Campbell (UK)
2012
POLART:
- Joar Nango (NOR)
- Linn Halvorsrød (NOR)
- Lars Korff Lofthus (NOR)
- Susken Rosenthal (GER)
- Chris Booth (New Zealand)
- Gunn Harbitz (NOR)
- Thomas Rummelhoff (NOR)
- Solvei Hanmei Losnegård (NOR)
- Mariko Asai (JP)
- Open Space (NO/USA)
- Alexander Menukhin (RUS)
NORDISK-BALTISK AIR:
- Jonas Liveröd (SE), i samarbeid med Tromsø kunstforening
- Pilvi Porkola (FIN), i samarbeid med RadArt
- Sasha Huber (CHE/FIN) og Petri Saarikko (FIN), i samarbeid med Small Projects
- Thomas Bo Østergård (DK), i samarbeid med Kurant visningsrom
2003-2011
(listen kan være ufullstendig)
- Alf Salo
- Ingela Valtind
- Cecilia Larsson
- Claudia Reinhardt
- Einar Bangsund
- Marek Sobocinski
- Errol Fyrileiv
- Yngve Henriksen
- Stein Erik Sivertsen
- Camilla Birkeland
- JAB film
- Svein A. Berntsen
- Kristine Brøndum
- Geir Tore Holm
- Vision Media
- Hilde Skancke Pedersen
- Malgorzata Basinska
- Marit Følstad
- Elena Markova (Russisk praktikat på fylkesbiblioteket)
- Ajla Steinvåg
- John Audun Hauge
- Inger-Marie Saastad
- Tromsø symfoniorkester
- Hilde Reneé Opdal
- Anniken Romuld
- Trine Lise Nedreaas
- Solveig Ovanger
- Bengt Moberg
- Lisa Schãublin
- Helen Mirra
- Kjersti Kolbotn
- 4x4
- Anne Katrine Dolven
- Antra Augustinovica
- Denise Winther
- Maja Nilsen
- Marius Dahl
- Pierre D'alancaisez
- Rashid Sagadeev
- Rita Duffy
- Rita Leppiniemi
- Toril Johannesen
- Vigdis Fjellheim
- Fredrik Strid
- Sara Wallgren
- Anna Åstrand
- Henrik Ekesiöö
- Gustav Samrelius
- Rut Karin Zettergren